У склопу активности дисеминације резултата пројекта ПАНАЦЕА, тим истраживача са Економског факултета Универзитета у Београду, одржао је у Нишу дводневни тренинг, у склопу активности предвиђених четвртим радним пакетом Пројекта. Основни циљ дводневног тренинга „Упознај, опробај се и укључи у заједницу економије дељења“, одржаног 29. и 30. августа 2024. године на Економском факултету Универзитета у Нишу, био је да развије и унапреди компетенције студената и младих истраживача са југа Србије у области економије дељења.
За само два дана од формалног отварања пријављивања, попуњена је (и премашена) квота учесника. То говори о заинтересованости и мотивисаности студената, истраживача и практичара из Ниша и околине да сазнају више о концепту економије дељења, њеном развоју у Србији и практичној примени и могућностима које нови модел пословања пружа младим иноваторима и предузетницима.
У име Економског факултета Универзитета у Нишу, све учеснике, госте и предаваче, првог дана тренинга поздравио је Продекан за наставу и студентска питања, проф. др. Иван Марковић. Затим је проф. др Саша Вељковић све присутне упознао са пројектом ПАНАЦЕА, члановима конзорцијума и тимом истраживача, као и основним циљевима и задацима Пројекта на путу успостављања капацитета развоја економије дељења у Србији. Након тога, Вукашин Куч, ванредни професор упутио је присутне у сам појам економија дељења, те приказао кључне карактеристике, пословне моделе и развојне изазове, представивши успешне примере и основне резултате истраживања о стању и перспективама економије дељења у Србији. Иновативни модели финансирања на бази економије дељења, уз посебан осврт на развој и водеће платформе за crowfunding у Србији, били су тема коју су, уз навођење примера и резултата спроведених истраживања, представили доцент Милутин Живановић и асистенткиња Маја Рибић. Након краће кафе паузе, проф. Вељковић представио је студију случаја полазницима тренинга, који су у ту сврху били подељени у шест тимова, у просеку са по пет учесника.
Сваки од тимова добио је задатак, да за унапред дефинисану област пословања / услугу постави основе реализације пројекта увођења новог пословног модела базираног на економији дељења. Сви задаци осмишљени су пошавши од незадовољених потреба с једне, и вишка ресурса с друге стране, у Нишу и околини, што и јесте полазна основа да економија дељења пронађе своје место на тржишту као пословни модел, уз коришћење напредних платформи, алата и техника. У том смислу требало је да тимови, уз подршку предавача као ментора: разраде почетну идеју; поставе маркетиншке циљеве за прву годину пословања и након три године; профилишу могуће потрошаче/кориснике и пружаоце услуга; осмисле и детаљније опишу бизнис модел пословања (апликација, платформа, начин увезивања, начин наплате, изазови, контрола, могућност унапређења…); представе кључне карактеристике тржишне понуде и стварања супериорне вредност за купце/потрошаче и пружаоце услуга, те начине како да се разликују од конкуренције, односно да имају одређене диферентне предности; специфицирају потребне ресурсе да се покрене бизнис и остваре циљеви, односно финансијски одреде обим инвестиција за покретање бизниса и функционисање током првих неколико месеци; и разраде, путем crowdfunding-а, стратегију за прикупљање финансијских средстава за покретање и функционисање бизниса.
Другог дана тренинга чланови сваког од шест тимова су презентовали идеје и налазе, уз дискусију и коментаре ментора-предавача, гостију и других полазника. Модератор је био проф. Вељковић. Циљ је био да се укаже на све аспекте, могућности, предности и изазове економије дељења, али и да се практично прикажу кораци у развоју, финансирању и имплементацији конкетних бизниса који почивају на економији дељења. Након тога, асистенткиња Маја Рибић је указала на начине како се полазници тренинга могу прикључити истраживачкој заједници економије дељења у Србији, те где могу пронаћи додатне изворе и ресурсе који им могу помоћи да још дубље уђу у ту значајну и брзорастућу област. Професор Вукашин Куч је на крају, уз подршку Kahoot! платформе припремио квиз: Колико знаш о економији дељења? То је послужило да полазници провере оно што су научили током два дана, али и да се подсете кључних концепата, алата, техника и података.
Општи је закључак да су полазници исказали висок степен разумевања материје изложене током тренинга, мерено одговорима на питања у онлајн квизу знања, као и висок ниво аналитичности, иновативности, логичког закључивања и креативности приликом решавања постављених задатака у студији случаја.
Након краће евалуације самог тренинга од стране учесника, у којој су они само потврдили задовољство тренингом и предавачима које су и усмено у више наврата исказали, подељени су сертификати и дружење је настављено уз коктел у Студентском клубу.
Дугујемо велику захвалност на гостопримству и помоћи у организацији руководству Економског факултета у Нишу, пре свега Декану, проф. др Тадији Ђукићу, као и професорки Сузани Ђукић и њеним сарадницама. Наравно захваљујемо мотивисаним учесницима – студентима, истраживачима и практичарима, који су са много ентузијазма последњих августовских дана били одлични слушаоци, саговорници, аналитичари и презентери. Сигурни смо да је међу њима много предузетника у настајању, који ће економију дељења примењивати и развијати. Жао нам је што, због ограниченог броја места, нису били са нама сви они који су то желели из Ниша и околине, али сигурни смо да ће бити нових прилика за дружење и усвајање нових знања о економији дељења. У припреми је тренинг у Београду, тако да “ПАНАЦЕА караван” наставља да путује Србијом и шири информације, резултате истраживања, концепте и знања о економији дељења и њеној практичној примени. Више фотографија можете пронаћи на линку.