U sklopu aktivnosti diseminacije rezultata projekta PANACEA, tim istraživača sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, održao je u Nišu dvodnevni trening, u sklopu aktivnosti predviđenih četvrtim radnim paketom Projekta. Osnovni cilj dvodnevnog treninga „Upoznaj, oprobaj se i uključi u zajednicu ekonomije deljenja“, održanog 29. i 30. avgusta 2024. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Nišu, bio je da razvije i unapredi kompetencije studenata i mladih istraživača sa juga Srbije u oblasti ekonomije deljenja.
Za samo dva dana od formalnog otvaranja prijavljivanja, popunjena je (i premašena) kvota učesnika. To govori o zainteresovanosti i motivisanosti studenata, istraživača i praktičara iz Niša i okoline da saznaju više o konceptu ekonomije deljenja, njenom razvoju u Srbiji i praktičnoj primeni i mogućnostima koje novi model poslovanja pruža mladim inovatorima i preduzetnicima.
U ime Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Nišu, sve učesnike, goste i predavače, prvog dana treninga pozdravio je Prodekan za nastavu i studentska pitanja, prof. dr. Ivan Marković. Zatim je prof. dr Saša Veljković sve prisutne upoznao sa projektom PANACEA, članovima konzorcijuma i timom istraživača, kao i osnovnim ciljevima i zadacima Projekta na putu uspostavljanja kapaciteta razvoja ekonomije deljenja u Srbiji. Nakon toga, Vukašin Kuč, vanredni profesor uputio je prisutne u sam pojam ekonomija deljenja, te prikazao ključne karakteristike, poslovne modele i razvojne izazove, predstavivši uspešne primere i osnovne rezultate istraživanja o stanju i perspektivama ekonomije deljenja u Srbiji. Inovativni modeli finansiranja na bazi ekonomije deljenja, uz poseban osvrt na razvoj i vodeće platforme za crowfunding u Srbiji, bili su tema koju su, uz navođenje primera i rezultata sprovedenih istraživanja, predstavili docent Milutin Živanović i asistentkinja Maja Ribić. Nakon kraće kafe pauze, prof. Veljković predstavio je studiju slučaja polaznicima treninga, koji su u tu svrhu bili podeljeni u šest timova, u proseku sa po pet učesnika.
Svaki od timova dobio je zadatak, da za unapred definisanu oblast poslovanja / uslugu postavi osnove realizacije projekta uvođenja novog poslovnog modela baziranog na ekonomiji deljenja. Svi zadaci osmišljeni su pošavši od nezadovoljenih potreba s jedne, i viška resursa s druge strane, u Nišu i okolini, što i jeste polazna osnova da ekonomija deljenja pronađe svoje mesto na tržištu kao poslovni model, uz korišćenje naprednih platformi, alata i tehnika. U tom smislu trebalo je da timovi, uz podršku predavača kao mentora: razrade početnu ideju; postave marketinške ciljeve za prvu godinu poslovanja i nakon tri godine; profilišu moguće potrošače/korisnike i pružaoce usluga; osmisle i detaljnije opišu biznis model poslovanja (aplikacija, platforma, način uvezivanja, način naplate, izazovi, kontrola, mogućnost unapređenja…); predstave ključne karakteristike tržišne ponude i stvaranja superiorne vrednost za kupce/potrošače i pružaoce usluga, te načine kako da se razlikuju od konkurencije, odnosno da imaju određene diferentne prednosti; specificiraju potrebne resurse da se pokrene biznis i ostvare ciljevi, odnosno finansijski odrede obim investicija za pokretanje biznisa i funkcionisanje tokom prvih nekoliko meseci; i razrade, putem crowdfunding-a, strategiju za prikupljanje finansijskih sredstava za pokretanje i funkcionisanje biznisa.
Drugog dana treninga članovi svakog od šest timova su prezentovali ideje i nalaze, uz diskusiju i komentare mentora-predavača, gostiju i drugih polaznika. Moderator je bio prof. Veljković. Cilj je bio da se ukaže na sve aspekte, mogućnosti, prednosti i izazove ekonomije deljenja, ali i da se praktično prikažu koraci u razvoju, finansiranju i implementaciji konketnih biznisa koji počivaju na ekonomiji deljenja. Nakon toga, asistentkinja Maja Ribić je ukazala na načine kako se polaznici treninga mogu priključiti istraživačkoj zajednici ekonomije deljenja u Srbiji, te gde mogu pronaći dodatne izvore i resurse koji im mogu pomoći da još dublje uđu u tu značajnu i brzorastuću oblast. Profesor Vukašin Kuč je na kraju, uz podršku Kahoot! platforme pripremio kviz: Koliko znaš o ekonomiji deljenja? To je poslužilo da polaznici provere ono što su naučili tokom dva dana, ali i da se podsete ključnih koncepata, alata, tehnika i podataka.
Opšti je zaključak da su polaznici iskazali visok stepen razumevanja materije izložene tokom treninga, mereno odgovorima na pitanja u onlajn kvizu znanja, kao i visok nivo analitičnosti, inovativnosti, logičkog zaključivanja i kreativnosti prilikom rešavanja postavljenih zadataka u studiji slučaja.
Nakon kraće evaluacije samog treninga od strane učesnika, u kojoj su oni samo potvrdili zadovoljstvo treningom i predavačima koje su i usmeno u više navrata iskazali, podeljeni su sertifikati i druženje je nastavljeno uz koktel u Studentskom klubu.
Dugujemo veliku zahvalnost na gostoprimstvu i pomoći u organizaciji rukovodstvu Ekonomskog fakulteta u Nišu, pre svega Dekanu, prof. dr Tadiji Đukiću, kao i profesorki Suzani Đukić i njenim saradnicama. Naravno zahvaljujemo motivisanim učesnicima – studentima, istraživačima i praktičarima, koji su sa mnogo entuzijazma poslednjih avgustovskih dana bili odlični slušaoci, sagovornici, analitičari i prezenteri. Sigurni smo da je među njima mnogo preduzetnika u nastajanju, koji će ekonomiju deljenja primenjivati i razvijati. Žao nam je što, zbog ograničenog broja mesta, nisu bili sa nama svi oni koji su to želeli iz Niša i okoline, ali sigurni smo da će biti novih prilika za druženje i usvajanje novih znanja o ekonomiji deljenja. U pripremi je trening u Beogradu, tako da “PANACEA karavan” nastavlja da putuje Srbijom i širi informacije, rezultate istraživanja, koncepte i znanja o ekonomiji deljenja i njenoj praktičnoj primeni. Više fotografija možete pronaći na linku.